Pay more for possibly unhealthy food to be delivered to your door vs pay slightly more for food that you have to make yourself.
:thinking
i really enjoy cooking. it's very relaxing to me as a way to unplug from the day, plus it feels good to make something delicious or at least pretty good from nothing.
but if i'm high as shit best believe doordash is on tap
Funny thing, I'm cooking more due to expanded grocery delivery services like PeaPod. If I wanna try a new recipe, I just put in an order for missing ingredients.
That cooking is more expensive is a myth that just won't die.There are also things like Blue Apron and Hello Fresh. Although those are pricier. Still cheaper than getting a full meal delivered, especially when you add tax and tip.
Like dawg, you can make some decent healthy stuff that's like less than 2 bucks per serving.
That cooking is more expensive is a myth that just won't die.
Like dawg, you can make some decent healthy stuff that's like less than 2 bucks per serving.
I miss Publix supermarkets :'(Did you move or something? I have family in Florida. Love the place when I go.
I miss Publix supermarkets :'(Did you move or something? I have family in Florida. Love the place when I go.
If that's the case, why don't food stamps stretch that far then? :thinkingI did pretty well on $100 of food stamps a month when I used to get them. Gotta wait for good sales to buy meat but otherwise it's not too bad.
If that's the case, why don't food stamps stretch that far then? :thinkingI did pretty well on $100 of food stamps a month when I used to get them. Gotta wait for good sales to buy meat but otherwise it's not too bad.
If you’re man enough to go vegetarian you can eat cheap as fuck on dried beans jusssss sayin
So then you're still paying more for "healthy food." :thinkingi edited my post to add a cheap recipe that is pretty healthy and doesn't require meat, tofu is both good and good for you. but even without that just buying pasta + couple cans of tomato sauce and some garlic costs next to nothing (maybe $5-7?) and can last a week.
That's what I'm getting at: You have the option to pay slightly less for unhealthy food (take-out, processed foods) or pay "more" (in terms of pricing and having to shop/bargain hunt) for "healthy" food.
Obviously, the later is going to be better if you're actually a nutritionist and/or care about what you put into your body, but let's not say that cooking your own food is going to be head-and-shoulders better with how pricing/etc. fucks you over. Which is what I'm getting at.
But in on another note: https://www.fastcompany.com/90278384/why-dollar-stores-are-bad-business-for-the-neighborhoods-they-open-in
So maybe eating fast-food might be "healthy"-ier in the end. :thinking
I’m so confused, are restaurants super cheap where you guys are or groceries super expensive, eating in is supposed to save you money
do you have a picture of Trump hanging in your office?The ID of my new office PC is MAGA-2020 8)
Whole Foods? Who shops at Whole Foods?5% cash back with the amazon card there helps, no card beats that other than my Amex so that's something. I get meat there but not a ton else.
:neogaf
Whole Foods? Who shops at Whole Foods?
:neogaf
Wow, is the recession in Italy that bad?Y-yes! That's the reason!
That cooking is more expensive is a myth that just won't die.
Like dawg, you can make some decent healthy stuff that's like less than 2 bucks per serving.
don't you still tip the driver?i assume so. i don't use the subscription myself. i maybe get delivery 2x a month
I see one valid reason (you enjoy it) and a bunch of lame excuses.
your idea of using time wisely is dropping acid and jerking off to snuff films though
don't you still tip the driver?
don't you still tip the driver?
we dont tip
I see one valid reason (you enjoy it) and a bunch of lame excuses.
cooking at home, $40 for groceries per week (at the most extreme) per person.
cooking at home, $40 for groceries per week (at the most extreme) per person.
:donot
lol at eating healthy with that budget
because I cook better than the disgusting filth you order, save money, and I enjoy cooking and eating healthy. Also, cooking doesn't take me a lot of time because I'm not a useless biatch like you
because I cook better than the disgusting filth you order, save money, and I enjoy cooking and eating healthy. Also, cooking doesn't take me a lot of time because I'm not a useless biatch like you
this fucking guy lol
lol at eating healthy with that budget
It won't work where we live, but you can definitely pull 40 per person outside of the big cities if you buy at ethnic grocers, buy in bulk etc. I used to pay about that much back home.
maybe you just suck at shopping
Can eat cheap chicken for 2 weeks straight for the price of 2 organic/free range/etc. chicken breasts.
Yeah I'm super close to a variety of stores (there are 2 grocery stores literally 2 blocks from me, another few within a mile); didn't use to deal hunt at all but realized I was throwing so much money away it was stupid.
It's sort of fun to try to save money eating; not do acid and jerk-off fun but there's a satisfaction to getting a great deal and if you only buy sale items it also sort of naturally mixes up your ingredients / what you eat because you eat what's on sale.
Same, I miss the postmates and whole foods days but it is what it is I buy in bulk at the cheaper places now (how much better tasting is organic fancy pants brown rice going to be than normal? Maybe a little). But I still need that good good produce and you aren't getting that from TJs or Ralph's. I don't care if it's stuff like celery/carrots/onions but fruit or greens...
Yeah we buy most of our fresh produce at the higher end store near us. We sometimes hit 3 stores in 1 trip to find the best mix of deals/quality. It's less than 2 miles of total driving so not that difficult.
TJs is great for packaged goods but we don't buy a lot of fresh stuff there.
TIL i'm not spending enough money on groceries to eat healthy while i am currently in the best shape of my life :lol
What’s the shape?not pear anymore :D
Eggs cost like .33 cents each.
You can easily live on $2.50 a day, or $18 a week.
We get like 18 eggs for $2.
Yeah we buy the cheap shit; it's less ethical, kudos to those who buy free range... I did for years and years but just started deal hunting last year and stopped.
Maybe if Chickens were cute I'd care more.
Sometimes eat out. This food is almost always bad quality and non organic, really a cheat meal.yep, junk foods are always better from a bar/takeout. mainly when i'm eating out its cause i wanna cheat lol
Sometimes eat out. This food is almost always bad quality and non organic, really a cheat meal.yep, junk foods are always better from a bar/takeout. mainly when i'm eating out its cause i wanna cheat lol
Btw is there something wrong with american supermarkets that you cant buy normal food for a good price?
I buy 95% organic (including meat) and we spend less then 600 bucks on groceries a month for a family of 3 (now).
Btw is there something wrong with american supermarkets that you cant buy normal food for a good price?
I buy 95% organic (including meat) and we spend less then 600 bucks on groceries a month for a family of 3 (now).
Depends on where you live and what you mean by "a good price" is relative.
Locally sourced is way more effective than organic, btw.
are there actually pesticides or antibiotics in current use with demonstrable negative health effects?
Antibiotics are metabolized very rapidly by humans and animals. That's why your doctor gives you a bottle and you have to take several pills a day; the pharmacokinetics are such that there's not enough left in your system after only a few hours or days at the most. When cattle are treated with antibiotics, these pharmacokinetics are the same. But we don't take any risks here. Cattle given antibiotics are subject to what's called a withdrawal time, a waiting period where that cow cannot go into food production until we're sure there are no antibiotics left in its system. Depending on what drug is given, this withdrawal time is anywhere from 0 to 60 days. By the time any cow goes into food production, there's no antibiotic in its system.
In broad strokes, this is the long and the short of the reasoning behind why there's no need for concern about hormones given to beef. We give cattle very small doses, even smaller than the doses given to postmenopausal women; and it's a compound naturally produced the body anyway. That dose is not up to the ranchers to ratchet up if they want; it's established by law. Cattle on this regimen have a zero-day withdrawal time, meaning they are safe for food production at any time, as the level of hormone in the meat is well below maximum safe levels. The variation in naturally occurring hormone levels in different kinds of meat — fish, fowl, pork, beef — and even in cattle of different ages and breeds — is much greater than the difference between treated and untreated cattle.
hogwash. 40 bucks per week equate to about 170 per month for groceries, which is already a good percentage points lower than the average budget for those at the lowest levels of poverty in the country. with a budget that low, you'll only be hitting the instant ramen section of the international markets, and you couldn't even afford the good shit.
/Shrug
. You're going to be living dried beans/grain/frozen veggies life with lots of soup, but I remember being able to snag massive bags of lentils and rice from the Indian store. All the info I could find on poverty line in the US kept redirecting me to Live Below The Line challenged where people try and live at the global line (15USD/week), so I'd like to see more sources on this.
Btw is there something wrong with american supermarkets that you cant buy normal food for a good price?
I buy 95% organic (including meat) and we spend less then 600 bucks on groceries a month for a family of 3 (now).
It says family spending
it's mental how because people don't value the ritual hassle of the restaurant experience, takeaways and street food vendors have capitalised on it by basically charging the same prices.
the next food van that tries to charge me £9 for a burger and chips gets their tyres slashed.
Headwalk plz come to denmark and destroy all "streetfood" here
Not the hot dog stuff though, just the hipster shit that overcharges
I just made some egg cups with bacon and jalapeno, both easy and cheap. :moufspoiler (click to show/hide)(https://i.imgur.com/2uP5xgB.jpg?1)[close]
try cooking them with a water bath underneath for a heavenly and delicate cloud-like texture 👌i actually just did that for this batch! they were coming out with shitty tops before and kinda flat. now, it's perfection
I just made some egg cups with bacon and jalapeno, both easy and cheap. :moufspoiler (click to show/hide)(https://i.imgur.com/2uP5xgB.jpg?1)[close]
lol they make this type of stuff in hotels for breakfast banquets and call them "fritatas" to make it sound fancy
I just made some egg cups with bacon and jalapeno, both easy and cheap. :moufspoiler (click to show/hide)(https://i.imgur.com/2uP5xgB.jpg?1)[close]
lol they make this type of stuff in hotels for breakfast banquets and call them "fritatas" to make it sound fancy
Fritatas aren't fancy.
No italian food is for that matter.
go to osteria francescana and tell me italian food can't be fancy. modern italian cuisine ain't just nonna's home cooking
go to osteria francescana and tell me italian food can't be fancy. modern italian cuisine ain't just nonna's home cooking
lol, my wife makes me a frittata in a cast iron pan almost every day for lunch
They are delicious; different cheeses, types of peppers, mushrooms, etc. mix it up
:umad